Ebeveynler Anaokuluna Geçiş Sürecinde Çocuklarına Nasıl Yardımcı Olabilir? 

Anaokuluna gitmek çocuklar ve anne babaları için heyecanlı bir süreç. Çocuk anneden ayrılabilecek mi, öğretmenini sevecek mi, arkadaşlarıyla uyum içinde oyun oynayabilecek mi gibi sorular ebeveynlerin aklını kurcalıyor ve onları kaygılandırıyor olabilir. Anne ve babalar için bu yazıda çocuklarının okula uyumunu kolaylaştıracak tavsiyeler hazırladık. 

 

Fiziksel ve duygusal hazırlık  

Aşı takvimini tamamlayın. Aile hekimi ya da çocuk doktoru kontrolüne gidip işitme ve görme muayenelerinin yapılmasını sağlayın. Bu aşamada sağlıklı ve gelişimlerinin sıkıntısız ilerlediğinden emin olun. 

Duygusal hazırlık da önemlidir. Çocuğunuzu anaokuluna başlatma kararı verdiyseniz ilk olarak bu hazırlığa evde başlayın. Okulla ilgili hikayeler ve oyunlar kurun. Çocuğunuzun anaokuluna gitmekle ilgili duygularını paylaşmasına izin verin. Heyecanlı, endişeli, istekli, ürkek veya hem pozitif hem de zorlayıcı duyguların kafa karıştırıcı bir kombinasyonunu hissedebilirler.
Çocuğun zihnine okulun yerleşmesi ve bu fikre alışması için fırsatlar oluşturun. 

 

Sorumluluk verin 

Çocuğunuzun gelişimini geciktiren ya da engelleyen kişi olmayın. 
Kıyafetlerini kendi giyebilecekse, ayakkabısını giymek ve çıkarmak birkaç denemede başarabileceği bir şey haline geldiyse ya da kaşık tutabiliyorsa onun yemesine ve kendi başına işlerini halletmesine izin verin. Zorlanabilir, hatalar yapabilir, dağıtabilir ve dökebilir ama çocuklar öz-bakım becerilerini bu şekilde öğrenir. Ayrıca evde bağımsızlığını teşvik etmek için ellerini yıkamak ve kurulamak gibi zamanla ustalaşabilecekleri küçük sorumluluklar verin. Kendi başlarına işlerini halletmeleri konusunda hatırlamanız gereken iki husus var: bir, tek seferde olmayacağını bilin ve sabırlı olun, iki, mükemmeli unutun “yeterince iyi”ye odaklanın. 

 

Okula benzeyen ortamlara girin  

Okula gidene kadar hiç evden çıkmamış, mahalle parkına dahi uğramamış çocuk ve ailenin okul güçlüğü yaşama ihtimali tabi ki fazla olacaktır. Pandeminin etkisiyle azalan sosyal ortamları korunaklı bir şekilde arttırabilirsiniz. Akraba/arkadaş çocukları, mahalle/site parkları ya da çocuk merkezlerinin/okulların oyun gruplarından faydalanın. Çocuğunuzun haftada birkaç kez, birkaç saatlik bu sosyal ortamlarda bulunması okula alışmasını kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda ilişki kurma, uyum sağlama, problem çözme becerilerini geliştirecek ve olumlu sosyal davranışlarını arttıracaktır.

 

Kararlı olun

Çocuğunuz geç yatmaya ve kalkmaya alışmış olabilir. Okul zamanı işlerinizi kolaylaştırmak adına sağlam bir uyku düzeni oluşturun. Yaklaşık olarak aynı saatlerde yatmasını, kalkmasını ve beslenmesini sağlayın. 

Okulunuzu iyice araştırın, öğretmenlerle okul başlamadan önce muhakkak tanışın ve sohbet edin. Onlarla korku ve kaygılarınızı paylaşın. Okul personeline güveniniz oluşmadıysa çocuğunuza bunu belli etmemeniz neredeyse imkansızdır. Unutmayın, sizin güvensizlik ve kaygılarınız çocuğunuza da geçecektir, bu da nihayetinde okula alışmasını zorlaştıracaktır.

 

Kademeli ilerleyin

Gideceği okulun bahçesini, dış mekanlarını beraber ziyaret edin, keşifler yapın. Kademeli ilerlemek önemlidir. Dış mekân keşfinden sonra yavaşça giriş kısmına ve koridorlara geçin. En son sınıfı gezin, içini keşfetmesini sağlayın ve öğretmeniyle tanıştırın. Okulda tanışacağı insanlarla bu şekilde önceden etkileşim kurması ve aşinalık oluşması evden kopuşu ve okula geçişi kolaylaştıracaktır. Bu süreçte okulunuzla iletişim halinde ve iş birliği içinde olun. Çocuğunuzun ya da sizin ayrılma güçlüğü çekeceğinizi düşünüyorsanız bunu okulunuzla paylaşın. 

 

Okula bırakırken 

Her şeyi tartıp okula başlamaya karar verildiyse de okula bırakırken çocukla birlikte olay dramatize edilmemeli. Anne öncelikle çocuğundan kopabilmeli. Çocuk yüreklendirilmeli. “Biraz üzülüyorsun, biraz endişe yaşıyorsun. Ama zamanla alışacaksın. Öğretmenin ve okulun çok iyi. Ben de buradayım, seni çıkışta burada bekliyorum.” 

Özgüvenli olun. Çocuğunuza ayrılırken kendinizi rahat hissettiğinizi ve onu bir daha ne zaman göreceğiniz konusunda netlik sağlayın. Öğretmeninden öğrendiğiniz günün programını ona açıklayın ve belli bir aktiviteden sonra onu bekleyeceğinizi söyleyin. Örneğin, “bugünkü jimnastik dersinden sonra şu büyük kapının yanında annen seni bekliyor olacak” gibi ifadeler kullanın. Okulun ilk haftası onu alırken geç kalmamaya özen gösterin. 

 

Siz hazır mısınız?

Çocuğunuz sizin en değerli, en kıymetli varlığınız ve siz ona sevgiyle bağlısınız. Ondan ayrılmak sizin için de çok zor. Eğer (fiziksel ve duygusal açıdan hazır olduğu halde) sizsiz zorlanacağını, başaramayacağını, siz yokken tam olamayacağını düşünüyorsanız ayrılmaya hazır olmayan kişi aslında siz olabilirsiniz. 

 

Kaynak:
https://www.usnews.com/education/k12/articles/how-parents-can-help-kindergarten-readiness