Çocukların gelişiminde fiziksel ve bilişsel beceriler kadar sosyal ve duygusal gelişimleri de önemlidir. Ebeveynler, çocuklarının sosyo-duygusal becerilerini nasıl geliştirebileceklerini merak edebilir. Hangi araçlar, materyaller, eğitim setleri alınmalı ya da hangi özel dersler verilmelidir? Cevabı aslında çok basit: oyun. Oyun, çocukların gelişimleri açısından son derece kritik ve önemli bir aktivitedir. Oyun oynamak kimilerince basit, faydasız, vakit kaybı bir faaliyet gibi görülebilir; kimlerince çocuğu oyalamak, dikkatini dağıtmak veya sadece eğlenmek için kullanılabilir fakat çocukların dili oyundur. Çocuklar, kendilerini sözel olarak yetişkinler gibi ifade edecek bilişsel ve gerekli iletişim becerilerine sahip değildirler. Oyunla çocuk, kendini özgürce ifade edebilir, problem çözme, analitik düşünme, karar verme, empati kurma gibi becerileri geliştirir. Oyunla ve oyunda çocuklar arkadaşlık kurar, çevrelerini keşfeder, sorumluluk alır, kendini tanır ve oto-kontrolü öğrenirler. 
Oyun herhangi bir yerde, herhangi bir anda gerçekleşebilir. Oyun için illa lüks ve pahalı oyuncaklara gerek yoktur. Oyun zaten kıymetli, eğlenceli ve keyif vericidir. Oyun, gözlemlemesini bilenler için çocuğun deneyimlerini, duygularını, benlik algısını ortaya çıkaran doğal bir kaynaktır.

 

Peki çocuğunuzla evde nasıl oyunlar oynayabilirsiniz? 

  1. Öncelikle, çocuğunuza ayırabileceğiniz özel bir odası varsa odayı çocuğun fiziksel yetilerine göre dizayn edebilirsiniz. Örneğin, kıyafet dolabını, kitaplığını, oyuncak sepetini ya da masa ve sandalyesini onun ulaşabileceği, kafasını karıştırmayan düzende yerleştirebilirsiniz.
  2. Daha çok duyulara hitap eden oyuncakları seçebilirsiniz. Ses çıkaran, köşeli/köşesiz şekilleri ve yazı/sayı içeren oyuncaklar kullanılabilir. 
  3. Oyuncakları evde de üretebilirsiniz. Örneğin, pet şişenin içindeki çakıl taşları, karton paketlerin kesilmesiyle elde edilmiş üçgen, kare, yuvarlak şekilleri, yün iplikten yapılmış top ya da mandalları farklı renkte boyayarak yapılan eşleştirme oyunu da çocuğun duyularına hitap edecektir. Evdeki malzemelere göz atıp hayal gücünüzün sınırlarını keşfedebilirsiniz.
  4. Çocuğunuzla sık sık mış gibi (sembolik) oyunlar oynayabilirsiniz. Onunla okulda, markette, tatilde, arkadaşlarıyla ya da akrabalarıyla geçen zamanını taklit ederek, farklı rollere girebilirsiniz. Ses tonu, mimikler ve konuşmanızı girdiğiniz role göre değiştirebilir bu sayede daha empatik ve eğlenceli olabilirsiniz. 
  5. Günlük işlerinizi yaparken de çocuklarınızla oyun kurabilirsiniz. Siz yemek yaparken onun eline bir kap ve kaşık vermek, hazırladığınız malzemeleri onun birleştirmesini istemek, sofrayı kurmada ona da birkaç eşya vererek yardım etmesini sağlamak birer örnektir. Böylece mutfağınızın yeni şefini keyifle takip eder ve oyunla eğlenirsiniz.